а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шверцува

шверцуваат; шверцувал; шверцуван
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22600
1. Врши трговија на незаконски начин, се занимава со шверц.
Англиски: smuggle
Употреба: Правда
Примери:
За време на војната шверцуваа цигари.
2. (се шверцува) Незаконски престојува некаде, или користи нешто.
Англиски: smuggle
Примери:
Се шверцуваше во јавниот сообраќај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК