а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шашма

мн. шашми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56039
забуна, шега, несериозно нешто
Англиски: confusion, joke Турски: şaşmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Таа прави само некои шашми.
Тие го имаат на шашма момчето.
Изрази
На шашма - случајно, на среќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК