а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шашлив

шашливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 12169
1. Што не гледа нормално, на кој очите му гледаат во насоки што се разминуваат.
Англиски: cross-eyed Турски: şaşı
Примери:
шашливи очи
шашлив на левото око
2. Не ги согледува добро работите или нештата не се поставени добро и може да се толкуваат поинаку.
Англиски: fuzzy
Употреба: Преносно значење
Примери:
шашливи работи