а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шашарма

Види и: шашма (ж.)
мн. шашарми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44153
сплетка, збрка, забуна
Англиски: confusion Турски: şaşmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој правеше селски шашарми.
Изрази
Еврејска шашарма - се прави Тошо. („Сега си отиде, ама не го видов.“)