а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шашав

шашави
Вид збор: Придавка
Ранг: 48924
1. будлест, луд, несериозен, неодвоворен, налудничав
Англиски: crazy
Употреба: Пејоратив
Примери:
шашава идеја
2. кривоглед
Англиски: cross-eyed
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК