а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шах

шахот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4674
1. Монарх, цар во Иран или владетел на некои муслимански области во Индија.
Англиски: shah Албански: shah
2. игра
Англиски: chess Албански: lojë
3. Комплет од фигури и табла.
Англиски: chess Албански: figura
Примери:
Игра шах, даде шах.
Изрази
(разг.) Држи некого во шах - држи некого во неповолна, напрегната ситуација.