а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шахта

мн. шахти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22224
1. Покриен отвор под улица за пристап до подземни инсталации.
Англиски: manhole Германски: Schacht Албански: shahtë, kapanxhë
2. Дупка за вадење јаглен или руда од земја.
Англиски: shaft Германски: Schacht Албански: pus miniere
Употреба: Геологија