а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шаховски

шаховска
Вид збор: Придавка
Ранг: 7927
1. Што се однесува на шах.
Англиски: chess
Примери:
Шаховска федерација.
2. Што се однесува на шах.
Примери:
Шаховска табла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК