а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шафран

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27873
Јужно тревно растение со виолетови цвтови, кои кога ќе се исушат и сомелат се користат како мирудија и лек, а служат и за боење.
Латински: Crocus sativus Англиски: saffron Турски: safran Албански: shafran
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК