а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шатра

мн. шатри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37633
1. шатор
Англиски: tent Албански: tend, shator
2. колиба од штици
Англиски: shack Албански: kolibe, kasolle
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК