а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шапка

мн. шапки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2844
1. капа, шешир, црна шапка
Англиски: cap Турски: şapka Албански: shapkë, kapelë
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Му симина шапка на некого (поздравува некого).
Му симина шапка на некого - искажува почит спрема некого, признава некого за поспособен, повешт и сл. во нешто.
2. Чушки од афион.
Англиски: pod Албански: lëvozhgë
Употреба: Ботаника
3. пиперка
Англиски: bell pepper Албански: spec, dollmë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор