а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шанкер

мн. шанкери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26341
Лице што работи на шанк.
Англиски: barman
Употреба: Гастрономија
Изведенки
шанкерка ж.
мн. шанкерки