а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шам

Вид збор: Префикс
Ранг: 23928
Шам - Дамаск, Сирија во составите што почнуваат со шам.
Турски: şam
Употреба: Архаизам
Примери:
Шам-кутија - кутија од Дамаск.
Шам-кајсија - кајсија од Дамаск (од Сирија).
Шам-шалвари - шалвари од Дамаск, сириски шалвари.
Шам-пита - сириски колач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК