а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шамари

шамарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46661
Удира шамари, тепа со шлаканици.
Англиски: slap
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
шамара несв.
шамараат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК