а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шаман

мн. шамани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28952
1. Свештеник на шаманизмот со способност да стапи во контакт со духови.
Англиски: shaman
Употреба: Религија
2. Шарлатан, човек што заведува луѓе, претставувајќи се себеси со посебна моќ и со натчовечки способности.
Англиски: shaman
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како шаман даваше духовни услуги за големи пари.
Изведенки
шамански прид.
шаманскиот
Пример: шамански врач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК