а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шалтува

шалтуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Вклучува или исклучува; префрла од една состојба или положба во друга.
Англиски: shift, switch Германски: schalten
Употреба: Разговорно , Технологија
Примери:
Шалтува во втора брзина.
Изведенки
шалтување ср.