а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чудење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3950
(се) чуди
Англиски: amazement
Примери:
Тоа за чудење!
И за големо чудење на мајка ми, и се родив.
Знак за чудење (!).
Изведенки
чуденка ж.
дем.
Пример: Ова е изразено преку чуденката како тоа некои луѓе се осмелуваат да ја критикуваат власта.