а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чудба

мн. чудби
Вид збор: Именка, женски род
1. чудење
Англиски: surprise Албански: çudi, habi
2. чудо, чудесија
Англиски: miracle Албански: mrekulli, çudi
Употреба: Дијалектен збор