а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чудак

мн. чудаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10343
Човек со чуден, особен, настран карактер.
Англиски: queer
Примери:
Со тој чудак не би сакал повторно да се сретнам.