а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чпота

(се) чпотаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) шпота
Англиски: mock
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи