а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чопор

мн. чопори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26174
глутница
Англиски: mob, pack Српски: чопор
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
чопор стаорци
Изведенки
чопоративен прид.
чопоративниот
разг.
Пример: чопоративни апсења
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК