а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чолак

Вид збор: Придавка
Кој е со една рака, кому му е одсечена едната рака.
Англиски: one handed Турски: çolak
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК