а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чкриплив

чкрипливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 34333
Што чкрипи.
Англиски: squeaky
Примери:
Поминуваат арабаџиски коли и по некој чкриплив камион подигнувајќи прашина.