а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чкрипи

чкрипат; чкрипел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13367
При механичка работа, дејство, произведува висок, крт, непријатен звук, обично последица на дефект или лоша нагоденост на уредот, предметот или машината.
Англиски: squeal