а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чкрап

Вид збор: Извик
Ранг: 23507
За подражавање на звукот на чкрапањето.
Англиски: snap
Примери:
И - чкрап! - бравата се отвори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК