а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чкрапне

чкрапнат; чкрапни, чкрапнете; чкрапнав, чкрапнаа; чкрапнал; чкрапнат; (ќе) чкрапнев, (ќе) чкрапнеа; (ќе) чкрапнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16610
1. Удри еден врз друг.
Албански: shkrep, shkreh
Примери:
Чкрапна со огнилото.
Чкрапне со забите.
2. намигне
Англиски: blink Албански: bëj me sy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чкрапне со окото.