а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чкрапало

мн. чкрапала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15355
На пушка, револвер - дел од механизам што служи за пукање.
Англиски: trigger
Употреба: Воен термин
Примери:
Но, кога ќе се повлече чкрапалото на пиштолот, веќе е предоцна за сѐ!