а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чиј

чии
Вид збор: Заменка
Ранг: 266
1. Во директно прашање.
Англиски: whose Албански: e cilit
Примери:
Чие е ова девојче?
2. Како сврзник - за воведување на подредена дополнителна реченица.
Англиски: whose Албански: e të cilit
Примери:
Веднаш се сетив чиј син е тој.
3. Како релативна заменка; оди и со што: чиј што.
Англиски: whose Албански: i cili
Примери:
Човекот чија беше куќата не беше присутен.