а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чијшто

чијашто
Вид збор: Заменка
Ранг: 1586
(релативно)
Англиски: whose
Примери:
Сакавме да го запознаеме народот чијашто борба го восхити целиот свет.
Девојката чијшто татко загинал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК