а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чиш

Вид збор: Извик
Кога мало дете се нуди да мокри.
Англиски: pee Турски: çiş
Употреба: Разговорно
Примери:
Има чиш?
(Се) чиша (како детски израз).
Ајде, чишај!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК