а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чичов

Види и: чичо (м.)
чичови
Вид збор: Придавка
1. чичков
Англиски: uncles
2. Членувано, како именка - галено обраќање на чичко кон своите внучиња или воопшто на постар човек кон деца.
Примери:
Чичовата, не си ли ти ќерка на попот?
Изведенки
чичев прид.
чичеви; чичевиот