а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чичко

мн. чичковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 871
1. Татков брат, стрико.
Англиски: uncle Албански: mixhë
2. Во состав со лично име - постар познат човек.
Англиски: uncle Албански: dajë
Примери:
чичко Петре
чичко Никола
3. Во вокативна употреба, при обраќање кон постар познат човек.
Англиски: uncle Албански: dajë
Примери:
Ти, чичко Марко.
4. Воопшто при обраќање кон постар човек.
Англиски: uncle Албански: dajë
Примери:
Не помина ли овде едно дете, чичко?