а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чичка

мн. чички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18788
1. диво трнливо растение
Латински: Carduus nutans Англиски: Musk Thistle Албански: carangth misku
Употреба: Ботаника
2. Трнката на тоа растение.
Англиски: thistle Албански: carangth
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК