а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

читаност

(едн.) читаноста
Вид збор: Именка, женски род
Читање на печатени медиуми.
Примери:
Гледаноста и читаноста не мора да биде секогаш проследена со голем квалитет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК