а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чистота

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5392
1. Својство или состојба на чист.
Англиски: cleanliness
Примери:
Чистота на град.
Чистота на јазик.
Чистотата е половина здравје.
2. Особина на духот во моралот.
Англиски: cleanliness
Употреба: Преносно значење
Примери:
морална чистота
чистота на неговата намера
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК