а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чистокрвен

чистокрвна
Вид збор: Придавка
Ранг: 27084
Што е од чиста крв, што нема примес во својата крв.
Англиски: thoroughbred
Примери:
Чистокрвен арапски коњ.