а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чипчи

чипчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 24437
1. стиска, стега
Англиски: press Албански: shtërngoj, trus
Примери:
Таа ми ја чипчеше раката.
2. скржави
Албански: shtërngoj, bëhem koprrac
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу чипчиш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК