а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чинење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19068
1. Од чини, во смисла на прави, врши.
Англиски: making Албански: kosto
Примери:
Чинењето на свадба е сериозна работа.
2. Од чини, во смисла на направи, стори.
Англиски: production Албански: prodhim
Примери:
Цената на чинењето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК