а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чиле

мн. чилиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 37142
Определена количина конец намотан на посебен начин, во вид на снопче.
Турски: çile
Примери:
За везење доволни се неколку чилиња свила.