а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чикмак

мн. чикмаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39548
1. ходник, коридор, пасаж
Примери:
Сѐ поблиску сум до чикмакот, до портата.
2. ќорсокак
Англиски: dead end
Употреба: Архаизам
Примери:
Се разотидоа луѓето бргу во чикмакот и по сокачињата.
3. Безизлез, нешто што нема излез, нема решение.
Англиски: impasse
Употреба: Архаизам , Преносно значење
Примери:
Секогаш наоѓаше пат да излезе од чикмаците на темнината.
Изведенки
чикмаче ср.
мн. чикмачиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК