а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чизма

мн. чизми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2124
Висока кожена обувка, до, а понекогаш и над колена.
Англиски: boot Турски: çizme
Примери:
војнички чизми
рибарски чизми
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК