а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чига

мн. чиги
Вид збор: Именка, женски род
Метална, дрвена или пластична сценска конструкција.
Употреба: Сцена
Примери:
Театарот е колективна творба и важни се сите: авторот, актерот, режисерот, сценографот и до работникот кој раководи со светлото, со декорот и чигите, шивачот, столарот, до оној што ги кине билетите и ја сместува публиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК