а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чешла

чешлаат; чешлал; чешлан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6260
1. Суредува коса, брада, мустаќи со чешел.
Англиски: comb Албански: kreh
Употреба: Пословнично
2. Темелно разгледува, прегледува, претресува нешто.
Англиски: comb Албански: krehem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Полицијата го чешла теренот во потрага по убиецот.
3. (се чешла) Се суредува со чешел.
Англиски: comb Албански: krehem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК