а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

четник

мн. четници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3414
1. Припадник на чета во борбите за национално ослободување од турскиот јарем.
Албански: çetnik
Употреба: Историја
2. За време на Народноослободителната борба припадник на единиците на Дража Михајловиќ во Србија.
Албански: çetnik
Употреба: Историја
3. За време на Првата светска војна командос во редовите на српската војска.
Албански: çetnik
Употреба: Историја