а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чета

мн. чети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1250
1. Основна воена единица која влегува во состав на баталјон.
Англиски: company Албански: njësi
Употреба: Воен термин
Примери:
вод, чета и баталјон
чета војници
2. Како помала единица во работна бригада.
Англиски: group Албански: grup
Примери:
Повеќе чети од нашата бригада го добија преодното знаме.
3. Група вооружени луѓе - востаници.
Англиски: rebell group Албански: rebel
Употреба: Историја
Примери:
комитска чета
4. банда
Англиски: gang Албански: bandë
Употреба: Правда
Примери:
разбојничка чета