а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

честољубив

честољубиви
Вид збор: Придавка
1. Кој држи многу до својата чест, кој не трпи никакви навреди.
Англиски: vain, conceited
2. амбициозен
Англиски: ambitious
Изведенки
честољубие ср.
суета