а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чесен

мн. чесни
Вид збор: Именка, машки род
Одделен дел од главица лук.
Англиски: clove Албански: thelë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Изведенки
чешне ср.
дем.