а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чепка

чепкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5798
1. За живина, бара јадење.
Англиски: scratch Албански: gdhend
Примери:
Кокошките си чепкале на буниште.
2. фаќа, буцка
Англиски: pick Албански: kap
Примери:
Не чепкај тука.
Чепка заби.
3. (за волна) чисти
Албански: pastron
Примери:
Чепка волна – развлекува волна.