а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чевел

мн. чевли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2094
обувка
Англиски: shoe
Примери:
Обува чевли.
Собува чевли.
боја за чевли, четка за чевли
едно рало чевли
планинарски чевли
ниски чевли, високи чевли
дрвени чевли, лачени чевли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК