а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чавка

мн. чавки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4831
Црна птица, сродна со гавранот.
Латински: Corvus monedula Англиски: crow
Употреба: Зоологија
Примери:
Јато од чавки.
Изрази
(разг.) Чавка умот му го испила.
(разг.) Уште му лета умот по чавките.
(разг.) Зјапа по чавките.
(посл.) Чавка со чавка очите не си ги вадат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК